Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 38

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 39

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 41

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 42

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 43

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 38

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 39

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 41

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 42

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 43

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 38

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 39

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 41

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 42

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 43

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 38

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 39

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 41

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 42

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_hook.php on line 43

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_seo.php on line 120
Catalanisme, anticatalanisme i valenciania. Artícul d'Agustí Zacarés

Esta web utiliza cookies propias y de terceros para mejorar la navegación y poder obtener estadísticas de uso. Al continuar con tu navegación significa que das tu consentimiento a nuestra política de cookies.

Continuar
Resultados 1 al 4 de 4
Like Tree6Me gusta.
 • 1 Post By rolo
 • 2 Post By Buitre
 • 2 Post By MOSATROS
 • 1 Post By Unvalencia

Tema: Catalanisme, anticatalanisme i valenciania. Artícul d'Agustí Zacarés

 1. #1
  Aspirant a Centenar
  Fecha de ingreso
  22 abr, 09
  Mensajes
  149

  Catalanisme, anticatalanisme i valenciania. Artícul d'Agustí Zacarés

  A dia de hui poques seran les persones que no siguen conscients de que l’Estat espanyol ha començat un procés de redefinició. Un procés de redefinició forçat més si cap per les declaracions centralistes formulades des de posicions pròximes a l’actual govern, i engrandit a debat de primera llinea passada la Diada de Catalunya. Pero no nos trobem davant d’un problema nou. La qüestió de les nacions històriques que conformem l’Estat ya es va plantejar en les Corts de Cadis a primeries del segle XIX. En aquell moment, les postures que concebien Espanya com una Castella expandida venceren a les posicions pluralistes dels delegats de les nacions que havien conformat la Corona d’Aragó. I des de llavors, este problema, mal tancat, ha aparegut i desaparegut com a ullals d’un riu que solca la terra insidiós.

  Pero despuix del passat 11 de setembre les coses no podran continuar igual. Des del centre de la Península es succeïxen els mensages anticatalans, des de Catalunya l’objectiu d’independència està més que clar. I mentres açò succeïx en Espanya ¿qué passa en Valéncia? Puix en el nostre territori no hi ha res de nou baix el sol.

  Alguns, embadalits per la lluentor de Catalunya, remarcaran més si cap el seu mensage de catalanitat per a Valéncia. Voldran, com ya ha passat unes atres vegades, remarcar que som un poble germà, apocant o negant les nostres diferencies com a pobles veïns fins a fer-nos part del mateix poble o, inclús, rebaixar-nos a la categoria de colònia dels territoris de tramontana.

  Per la seua banda, uns atres s’aferraran a l’indissolubilitat d’Espanya, a negar que moltes voltes l’Estat nos ninguneja i a traure un odi visceral cap a Catalunya, que vol trencar la “santa unitat solidaria” de l’Estat. I aixina, l’anticatalanisme que s’ha respirat des d’antic ací, tornarà a ser l’argument de moda de tertúlies polítiques tant en els bars com en les Corts.

  Si seguim per este camí, pel camí de les subordinacions, pel camí de l’entretindre´s en qualsevol problema que nos vullguen impondre des de fora, seguirem sent lo que som: un poble moll al que se’l dessagna, se l’utilisa i, damunt, et dona les gràcies
  I a mi em dona la sensació de que ninguna de les dos postures s’ha donat conte de res. El nostre poble, el Poble Valencià, ha segut el primer en aportar a les arques de l’Estat espanyol i ara, que necessitem la solidaritat d’este, és el gran oblidat. El nostre poble, el Poble Valencià, ha segut apartat i utilisat pels governs de Catalunya per a fins econòmics propis. El nostre poble, el Poble Valencià, ha segut moneda de canvi quan de negociar presuposts estatals es tractava, tan per uns com per uns atres. I mentres açò passava ¿qué féyem nosatres? Puix entrar en guerres fraticides en conte de remarcar la nostra valenciania, el nostre orgull de poble històric i singular, que haguera permés tindre major pes a l’hora de prendre decisions que nos afectaven.

  És pels valencians, i només pels valencians, pels qui ha de passar l’obtenció d’un present i d’un futur mes ilusionant i esperançador
  I d’aquella pols venen estos fancs. Si seguim per este camí, pel camí de les subordinacions, pel camí de l’entretindre´s en qualsevol problema que nos vullguen impondre des de fora, seguirem sent lo que som: un poble moll al que se’l dessagna, se l’utilisa i, damunt, et dona les gràcies. És per això que, ara més que mai, és essencial fer un discurs propi, és essencial reforçar-nos com a poble. I no només per tindre una història que nos avala, sino perqué si seguim deixant-nos manifecejar per uns o per uns atres la nostra situació social i econòmica ballarà al ritme que a uns atres interesse i no al ritme que nosatres necessitem. Ha arribat el moment de ser lo que som, valencians, i deixar-nos, d’una volta per totes, de catalanismes i anticatalanismes. Perque, no nos enganyem, ni des de Catalunya, ni des de Madrit han defés, ni defenen, ni defendran els interessos dels valencians, sino els seus propis. És pels valencians, i només pels valencians, pels qui ha de passar l’obtenció d’un present i d’un futur mes ilusionant i esperançador. Per això, si nos centrem en anar contra Catalunya o Espanya, si perdem les forces fent el treball brut a uns i a uns atres, perdrem de vista el principal objectiu, la recuperació global de Valéncia.

  Agustí Zacarés i Romaguera és president de Convenció Valencianista


  Catalanisme, anticatalanisme i valenciania | Full Volant
  M4kne Le gusta esto.

 2. #2
  Sargent Centenar Avatar de Buitre
  Fecha de ingreso
  29 jun, 09
  Ubicación
  Regne de Valéncia
  Mensajes
  1,135
  Rolo: Qualsevol valencianiste, mijanament informat de la problemàtica en lo Regne de Valéncia, estarà d'acort en lo que diu este artícul de d'Agustí Zacarés que reflecta la situació de una gran majoria de la societat valenciana.

  El primer pas, seria conscienciar al poble. Per desgracia, l'informació bàsica i elemental de les amenaces que mos sobrevolen, tractant d'anular-mos per a després absorbir-mos, mos afecten a tots, pero som conscients d'este perill un percentage molt chicotet que s'havem interessat en posar-se al dia i menejar-mos per a fer cap cosa.

  Hi ha gent que desconeix la problemàtica.
  Hi ha gent que coneguen-la, passa olímpicament.
  Hi ha gent que mai s'ha plantejat si es valenciana o valencianista.
  Hi ha gent que ni parla, ni parlarà en sa vida el valencià.
  Hi ha gent que mai llegirà ni escriurà en valencià.
  Hi ha gent que l'importa un rave l'història, els arraïls i la senyera. (No digam res de les normes de Castelló, o les del Puig o de l'A.V.LL.)

  I podríem continuar afegint mes grups que per una raó o atra, no s'han enterat d'esta guerra, o que estant enterats, no li'ls importa gens.

  Ara ve la primera dificultat:
  Hem de saber i poder transmetre als demés esta situació per a conscienciar-los.
  I la segon:
  ¿ Que fem per a que vullguen involucrar-se i lluitar junt a mosatros. ?
  ariant y a M4kne Les gusta esto

 3. #3
  Senescal de lo Regne
  Fecha de ingreso
  08 ene, 06
  Mensajes
  3,181
  Diuen que lo que no és, no pot ser i ademes és impossible.
  En la mateixa llinea, lo que és és i no voler vorer la realitat es estamparse una i atra volta contra un mur de pedra sense cami possible, tal i com les moxques fan contra el vidre.

  Els nacionalistes sempre estan fent referencia a l'historia pa donar a entendrer que el Reine de Valencia hui en dia mereix ser una nacio independent. ¿Acas l'historia apoya estes idees?

  L'historia desde l'inici de la re-conquista, partint - per la part de mosatros - del Reine d'Arago, en acabant "Corona d'Arago" de la que el Reine de Valencia formaria part, ha anat - els seus reis, monarques i senyors feudals - en idea d'unificar els territoris de la "Espanna" invadida pels moros, baix un unic soberà.

  L'idea d'unificacio d'Espanna no naix en els reis catolics Ferrando d'Arago i Isabel de Castella, sinos que ya el mateix Jaume I el Conquistador casà a les seues filles en els infants de la Corona Castellana per tal d'unificar les dos corones en una a soles (els infants castellans foren Alfonso i Manuel, el primer aplegaria a ser Alfonso X el Sabio).

  Podrien simplificar dient que Espanya era una unitat i realitat politica existent ans de la invasio dels moros, que éstos trencaren i que en acabant per mig de la reconquista els espanyols de les diferents parts d'Espanya vullgueren tornar a recuperar (reconquistar).

  En acabant si la cosa mos ha anat millor o pijor es un atre assunt (Castella gracies a la conquista d'America obtingué molt de poder economic, politic i militar en relacio als demes), pero tornant a l'actualitat no es una contradiccio, incoherencia, etc, que el poble valencià tinga un fort sentiment d'espanyolitat, primer perque "espanyolitat" es una concepcio present i historica entre els mateixos valencians que no es sinonim de "castellanisme" i segon, perque en les terres valencianes, hui en dia viuen molts emigrants (o fills d'emigrants) sense arraïls valencianes, ni llogicament, un sentiment de valenciania i amor per totes les coses de la patria valenciana.

  Estic segur que l'autogovern que tenim els valencians (autonomia) i l'estat de dret, llibertats i benestar que hasta ara ham disfrutat ya l'hagueren vullgut els valencians de l'epoca foral feudal, serfs casi esclaus baix la dictadura d'una monarquia i una casta feudal despota i criminal.

  Els problemes que hui en dia patim els valencians son consecuencia i responsabilitat d'una casta politica valenciana plena d'incompetents i lladres poca-vergonya. Estos son els primers responsables. En acabant, desde Madrit tambe han posat el seu granet d'arena pos tota la casta politica son igual de lladres i convenencieros.
  Per tant, eixe mensage "victimiste" cagat i pixat al del catalanisme - ells no tenen mai la culpa/responsabilitat de res, sempre es Madrit el culpable -, no es cert, o en tot cas, no es cert en la proporcio que mos volen vendre desde el nacionalisme.

  Historicament, qui mos manaven sempre han buscat l'unitat d'Espanya - mes que res per ser ells mes forts i tindre major poder i riquea, sense que els importara un colló el poble quasi-esclau -, som ara mosatros - els politics mes aïna - qui ham llançat a pedre un sistema de llibertats, drets i autonomia que es pot considerar perfectament un sistema federal de facto.

  El sistema ha fallat perque no ha naixcut en els mijos de control necessaris pa evitar la corrupcio politica. Per tant, es precis reformar el sistema pa que tinga eixe control i deixe de ser el "corralito" de la casta politica mamandurriera i estiga al servici del poble en benefici i profit d'éste.
  Lobivalentian y a ariant Les gusta esto

 4. #4
  Aspirant a Centenar Avatar de Unvalencia
  Fecha de ingreso
  11 jun, 12
  Mensajes
  237
  El articul de Agustí Zacarés es més que aclaridor. Deixa negre sobre blanc quina es realment la clau del fracás del valencianisme.
  Es cert, mentres nos chupen la sang desde Catalunya i mos roben la nostra identiat, la nostra llengua milenaria valenciana, la nostra cultura, etc... (a canvi , açó sí, de "pasta fresca" per a qui vullga enrolarse en en el proyecte "de moda", eixe del que si no formes part eres no menos que un facha, fascista, blavero, espanyolista, etc, etc..), açi, en nostre antic reine de Valencia, no fem més que parlar sobre el sexe dels angels, dividir-mos entre mosatros, caure en debats estérils, votar per inercia i permitir que el lladre entre en la nostra casa mentres mirem cap a un atre costat.
  Mireu que solit i unit es troba el catalisme. Per qué els ha anat tan bé? Sí , d'acort, perque han pogut financiar la seua invasió an diners de tots els espanyols (millons d'euros, i els que queden per vindre). Pero també perque el seu "proyecte" el tenen més que clar, i sobre ell no hi ha cap ducte ni divisió. Van a lo que van, a lo práctic. I aixó que deuría ser més dificil mantindre a tanta gent unida en un objetiu tan descaradament mentirós, tergiversador, cinic i injust.
  Pero hi ha que reconeixer que que tot açó que estem patint en el nostre reine es deu a un obra d'ingenería social perfectament estudiá i que porte décades aplicanse, començant, com no, desde la educació.
  Mentres tant, la meua impresió es que açí, en general, la gent pasa de tot, i si no, com he dit abans, es pert en debats estérils (No la gent com els que estem en este foro, o tots el valencianistes actius, com el Gav, etc..)
  ariant Le gusta esto.

Permisos de publicación

 • No puedes crear nuevos temas
 • No puedes responder temas
 • No puedes subir archivos adjuntos
 • No puedes editar tus mensajes
 •